Социолозите отчитат висок интерес към президентските избори – около 59% възнамеряват да участват в тях, а липсата на официални кандидати обаче едва три месеца преди тяхното провеждане руши образа на независимост и самостоятелност на тази институция, както и нейната тежест при действия в кризисни ситуации.
Отказът на президента Росен Плевнелиев да се кандидатира за втори мандат не е променил цялостните нагласи към него, посочват социолозите. Всеки четвърти оценява мандата му като по-скоро успешен и той запазва доверие от около 24% срещу 35% недоверие. Относително най-позитивно към Плевнелиев са настроени избирателите на ГЕРБ.
Относително същото, но с два пункта надолу, се запазва одобрението към дейността на еврокомисаря Кристалина Георгиева, чието име се споменава като евентуален кандидат за президент. С един процентен пункт падат и отрицателните оценки за нея и през юни са 20%. С два пункта нараства неодобрението на дейността на председателя на парламента Цецка Цачева - от 43% на 45%, която също е сочена за потенциален претендент на ГЕРБ за държавен глава.
Макар и да е още много рано за каквито и да било политически прогнози във връзка с президентските избори, особено при отсъствието на кандидати, може да се твърди, че ако всяка партия издигне свой кандидат, резултатите ще са близки до вота за парламент, коментират от "Алфа Рисърч". Те отбелязват, че при наличието на различни обединения обаче и евентуално въвличане на референдумите като фактор в президентската битка може да се очаква и разбъркване на картите.
0 коментара:
Публикуване на коментар