От Института за дясна политика отчетоха като по-скоро невъзможно издигането на обща кандидатура между ГЕРБ и РБ за предстоящите президентски избори. Според анализа не е изключено представителството на РБ в правителството да бъде свивано в движение, като не се изключва възможността определени министри от РБ да бъдат заменени с министри на ГЕРБ или на други коалиционни партньори в рамките на това управленско мнозинство.
Нено Димов заяви, че от началото на мандата на това правителство формацията изгражда коалиционна култура и е успяла да се впише като негова основна движеща сила. Той определи партията като предизвестен победител на предстоящите президентски избори още преди да е номинирала официално своя кандидат-президентска двойка.
Според Димов най-големият риск за ГЕРБ идва от евентуална поява на нов алтернативен играч, който да постави премиера Борисов в изключително неизгодната роля на крепител на политическото статукво. "Досегашната тенденция на развитие на партията изключва подценяването на подобна ситуация", сочи анализът на института.
По отношение на Реформаторския блок от началото на 2016 се отчита все по-ясното негово разцепление. Според Димов с оттеглянето на Кънев от управленското мнозинство е отворило възможности за действие за Меглена Кунева и Движение България за гражданите. Отказът на депутатите от гражданската квота за кандидатурата на Кунева за министър на образованието очертават ясната тенденция за разцепление в Блока.
Анализът отчита още, че в неделя по време на националното събрание на ДСБ, Кънев на практика е успял да постигне всичките си поставени цели и да маргинализира за дълго тенденцията за поява на своя вътрешна алтернатива през фигурата на Петър Москов. Анализаторите отчитат, че другата тенденция в Блока се персонифицира от Меглена Кунева и Даниел Вълчев, които според анализа, ще се опитат да обединят парчетата от старото НДСВ.
В БСП напрежението ще нараства с наближаването на конгреса за избор на нов председател. От този избор зависи дали партията ще се разцепи. Един от основните проблеми е неосъзнаването на партията, че е второстепенен политически играч. В тази си роля АБВ, която е по-малка формация се представя по-добре и успява да влияе по-силно на политическите процеси.
Според анализаторите ДПС се намира в изолация след оттеглянето на Лютви Местан от поста председател на партията и от профила на новия лидер ще зависи какъв курс е избрала формацията - да запази електората си или да изчисти имиджа си с избор на лидер с европейски профил, каквито са Фелиз Хюсменова и Четин Казак.
0 коментара:
Публикуване на коментар