Отговорността на МС не приключва на 8 май, обясни обвинението
Разкритието предизвиква остра политическа реакция. Партиите поискаха извънредни действия, за да се гарантира честността на вота, а от печатницата бяха категорични, че скандал няма.
Прокуратурата потвърди формулировката на съобщението си от вчера – намерените вчера палети са били опаковани в найлони и готови за изнасяне.
Държавното обвинение е открило в печатницата и 4 палети брак - намачкани и отделени бюлетини, но не опаковани за изнасяне. Записите от видеокамерите в печатницата са иззети и предстои разпит на всички работещи там.
От прокуратурата уточниха, че образуваното досъдебно производство е за престъпление по служба, но името на отговорното лице няма да бъде споменато до приключване на детайлния оглед, който ще започне утре. Експертизата на бюлетините е поверена на печатницата на Българската народна банка (БНБ).
Според договора за обществената поръчка печатницата е била охранявана от Съдебна охрана до 9 май.
Според българското законодателство, ако клаузите на договора за отпечатването на бюлетините не са спазени, отговорност носи министър-председателят. Тази отговорност не свършва на 8 май, когато е приключило отпечатването на бюлетините, допълниха още от прокуратурата, опровергавайки твърденията на Министерския съвет.
Вчера от правителствената пресслужба разпространиха съобщение, че Министерският съвет е изпълнил всички свои ангажименти във връзка с отпечатването и разпространението на изборните бюлетини. “Нашите взаимоотношения с тази печатница са приключили на 8 май. Министерски съвет няма задължение по договор и по съществуващите в страната закони да осъществява постфактум контрол върху дейността на печатницата", заяви министър-председателят Марин Райков по повод скандала.
0 коментара:
Публикуване на коментар