Мая Манолова: Не приемаме подкупването на избиратели!
Мая Манолова |
Идеята на ГЕРБ включваше задължителният вот да се стимулира с ваучер за административна услуга на стойност 20 лева, който да е с валидност 2 години.
„Не приемаме подкупването на избиратели, за нас това е абсурдно, пише dnes.bg. Да се гласува на избори е право на гражданите и по никакъв начин не може да съществува задължително право“, каза председателят на комисията Мая Манолова при обсъждането на Кодекса на второ четене.
Тя се обяви и против мажоритарния избор на 32-ма депутати, както бе на парламентарните избори през 2009 г. „Няма да повтаряме стари грешки, с какво запомнихте избраните мажоритарно 31 кандидати“, попита Манолова.
По думите й, ако се мисли за въвеждане на мажоритарна избирателна система, е по-добре да бъде предпочетен германският модел, при който мажоритарно се избират половината от народните представители.
Предложенията на ГЕРБ не получиха подкрепа в дебата и за районните кметове, като мнозинството гласува те да се избират.
„От позиция на опита ви казвам, че изборът на 24 районни кмета в София създава невъзможност да се осъществи управленската програма на кмета на общината и на Общинския съвет. Това би имало смисъл като се направи децентрализацията на големите градове, а сега бюджетът е общ“, обоснова предложението на ГЕРБ Данаил Кирилов.
Комисията прие изборите за народни представители, за местна власт и за Европейски парламент да се насрочват от президента не по-късно от 60 дни преди изборния ден. От ГЕРБ и „Атака” настояваха срокът да е 75 дни, за да има време за подготовка за вота, но предложението им бе отхвърлено.
След дълги дебати комисията не прие въвеждането на електронното гласуване за българите зад граница, както предложи ГЕРБ. Това не дава никакви гаранции за запазване на тайната на вота, а има и решение на КС, мотивира се Мая Манолова.
Тайната на вота е основно конституционно изискване за упражняване на ефективно избирателно право и докато нямаме сигурни гаранции за запазването й, не можем да подкрепим това, е позицията на ДПС. „Атака“ също не подкрепи електронното гласуване с мотива, че това е най-сигурният начин да се контролира вотът на избирателите.
„Това е бъдещето - ще стигнем и до електронното управление, и до електронното правителство, това е посоката на развитие”, заяви Цецка Цачева.
Манолова се съгласи, че електронното гласуване е бъдещето, но заяви, че в момента то ще улесни тези, които контролират вота и търговците на гласове. „Сега тези хора са затруднени, трябва да водят хората до секциите, да раздават бюлетини, да следят дали поръчката е изпълнена, а при електронното гласуване е възможно един работодател да им събере кодовете и да гласува”, даде пример председателят на комисията.
0 коментара:
Публикуване на коментар