Президентът Росен Плевнелиев наложи вето на новия Изборен кодекс.
Президентът Росен Плевнелиев |
Според него приетият от Народното събрание Изборен кодекс въвежда правила, на които може да бъде дадена положителна оценка и които допринасят за подобряване на регламентацията на изборния процес, пише news.bg.
Въпреки безспорно положителните стъпки, Кодексът не постига устойчива регламентация, която да отразява обществените очаквания и декларирания от управляващите ангажимент в тази посока. Някои от най-актуалните въпроси, които са в центъра на обществения дебат, са оставени без регулация, а по отношение на други, като възможността да се въведе дистанционно електронно гласуване, може да се отчете дори отстъпление от вече постигнатото - премахва се дори възможността то да се проведе експериментално.
Нерешени остават чувствителни въпроси като избирателните списъци, въвеждането на ефективна възможност гражданите да гласуват за личности, а мотивът да се създаде професионална Централна избирателна комисия не кореспондира с липсата на задължителни изисквания за професионален опит.
По тези причини и поради изключителното значение на изборното законодателство за функционирането на институциите и за общественото доверие към тях, президентът налага вето върху някои от текстовете на Кодекса. Държавният глава счита, че това ще даде още една възможност на народните представители да подобрят регламентацията на изборния процес.
Подробните мотиви на президента ще бъдат оповестени в най-кратък срок.
По съвпадение съобщението на „Дондуков” 2 за ветото съвпадна с решението на правната комисия към парламента да се отхвърли искането на президента за референдум по изборното законодателство.
След налагане на вето върху закон от страна на президента, той се връща в Народното събрание за повторно разглеждане. За преодоляване на ветото е необходимо обикновено мнозинство, или 121 народни представители, гласували "за".
Днес, примерно, бе преодоляно президентското вето върху Закона за лекарствата.
0 коментара:
Публикуване на коментар