понеделник, 6 октомври 2014 г.

България е пред перспективата за нестабилен коалиционен кабинет
България е пред перспективата за нестабилен коалиционен кабинет
Политическа нестабилност в България продължава, след като предсрочните избори за формиране на трето правителство за по-малко от две години не успяха да дадат ясен резултат, пише британският вестник "Гардиън".

София е изправена пред перспективата за нова нестабилна правителствена коалиция, тъй като според първите прогнозни резултати в новия парламент влизат осем политически партии, отбелязва американският в. "Ню Йорк таймс".


Бившият министър-председател десноцентрист Бойко Борисов излезе начело, но е далеч от необходимото му абсолютно мнозинство. Следващият парламент се очаква да бъде много раздробен, което подсилва несигурността и съмненията, че десноцентристите са способни да формират коалиция, коментира френският в. "Либерасион".

Възможността за политическа безизходица нараства, тъй като Борисов изключи възможността за коалиция със социалистите или ДПС и бе уклончив и за сътрудничество с Реформаторския блок.

Въпреки това е малко вероятно ГЕРБ да намери политически съюзници сред малките партии - три националистически и една левоцентристка - които ще разполагат в парламента с шепа места, след като преодоляха бариерата от 4 процента, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Компромисът между многото партии ще бъде ключов, ако се състави правителство. Страната е изправена пред неотложни вътрешни и международни проблеми, като започнем от най-тежката банкова криза от близо две десетилетия и стигнем до няколко спорни точки между София и Европейската комисия, казват политически анализатори, цитирани от американския в. "Уолстрийт джърнъл".

Новото правителство трябва да даде тласък на икономическия растеж, да се справи с корупцията и организираната престъпност. То обаче се налага освен това да търси баланс във външните отношения на София. От една страна, България се нуждае да запази традиционно силните си връзки с Русия - източник на газ, туристи и инвеститори. Но в същото време то трябва да се придържа към Брюксел, който заедно с Вашингтон иска България да отслаби връзките си с Москва заради украинската криза, отбелязва "Гардиън".

Прочети още на: http://www.dnes.bg/izbori-2014/2014/10/06/zapaden-pechat-predsrochnite-izbori-v-bg-ne-dadoha-iasen-rezultat.241119


0 коментара:

Публикуване на коментар